Laseroterapia
Jakie są zabiegi laserowe w medycynie estetycznej?
Medycyna estetyczna rozwija się wyjątkowo szybko, dlatego warto zwrócić uwagę, że wymienione zostały poniżej główne zabiegi laserowe, jakim możemy poddać się w klinikach medycyny estetycznej.

Zabieg polega na kontrolowanym uszkodzeniu komórek skóry twarzy, szyi bądź dekoltu w efekcie czego pobudza się je do produkcji kolagenu i regeneracji.[1]
Może być on wykonany na całej skórze twarzy, szyi i dekoltu, bądź w wybranych miejscach. Wykonywany jest on po znieczuleniu miejscowym, zwykle nieiniekcyjnym. Istotne jest to, że podczas zabiegu oczy muszę być zabezpieczone przy pomocy specjalnych okularów. Po zabiegu, przez kilka najbliższych dni występują zaczerwienienia, obrzęk i nadwrażliwość [poznaj profesjonalne produkty stworzone by złagodzić i przyspieszyć proces gojenia skóry pozabiegowej: kliknij tutaj]. Proces gojenia skóry po laseroterapii trwa do około 5 dni, natomiast jest to silnie uwarunkowane zdolnością skóry pacjenta do regeneracji. Dlatego proces ten może trwać dłużej lub krócej. Dlatego istotna jest kompleksowa pielęgnacja pozabiegowa. Do wykonywania zabiegów odmładzających wygląd skóry używa się lasera frakcyjnego, więcej o technologii lasera frakcyjnego.
[1] A. Galęba, B. Bajurna: Przedwczesne starzenie się skóry – proces, któremu można zapobiec. Pielęgn. Pol., 2009.
Laserowe usuwanie blizn
Zabieg polega na kontrolowanym uszkodzeniu komórek skóry w miejscu zbliznowacenia, w efekcie czego pobudza się je do produkcji kolagenu i regeneracji, oraz odparowuje nadmiar wody.

W przypadku laserowego usuwania blizn, zazwyczaj obejmuje ono mniejszą powierzchnię. Jednak zdarza się niekiedy, że pacjenci posiadają blizny o bardzo dużej powierzchni, zwykle pooparzeniowe. W takich przypadkach lekarze zalecają zazwyczaj podział zbiegu na kilka mniejszych. Zabieg wykonywany jest po znieczuleniu miejscowych, zwykle nieiniekcyjnym. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu. Jednak w zależności od stopnia zbliznowacenia skóry niekiedy należy go powtarzać. Po zabiegu może przez kilka dni utrzymywać się uczucie gorąca, pieczenia, zwiększona czułość skóry oraz obrzęk. Istotne jest włączenie do procedury kompleksowej pielęgnacji pozabiegowej z odpowiednimi profesjonalnymi preparatami, więcej: [tutaj]. Do tego typu zabiegu używa się laser frakcyjny, tak jak przy odmłodzeniu skóry, więcej o technologii lasera frakcyjnego: [tutaj].
Laserowe usuwanie zbędnego lub nadmiernego owłosienia

Zabieg polega na kontrolowanym zniszczeniu mieszków włosowych w skórze.
To małoinwazyjny proces pozbycia się niechcianego owłosienia. Dla osiągnięcia oczekiwanego rezultatu zabieg należy powtarzać. Ilość powtórzeń zabiegu powinna być skonsultowana z lekarzem bądź kosmetologiem. Ta metoda pozwala na pozbycie się włosów z całego ciała, również z twarzy. Obszar ciała poddawany zabiegowi pokrywana jest żelem chłodzącym, zabezpieczającym zewnętrzną warstwę skóry. Po zakończonym zabiegu mogą być odczuwalne pieczenie i lekki ból, które mogą utrzymywać się przez kilka dni po zabiegu. Należy wtedy zadbać o prawidłową pielęgnację skóry pozabiegowej, więcej: [tutaj].
Laserowe zamykanie naczynek
Zabieg polega na emisji energii świetlnej docierającej w głąb naczyń krwionośnych, gdzie pochłaniane są przez hemoglobinę, dzięki wytworzeniu wyższej temperatury naczynka ulegają obkurczeniu i zamknięciu.

Jest to dość szybki i prosty zabieg. Może być stosowany na całym ciele. Trwa krótko. Skóra w miejscu wykonania zabiegu jest podrażniona i piecze a w trakcie gojenia jest bardzo wrażliwa. Najczęściej wystarcza jeden zabieg, niekiedy jednak należy go powtórzyć.
Laserowe usuwanie przebarwień

Zabieg polega na skierowaniu lasera na przebarwienie, które rozbija miejscowo nagromadzoną melaninę, w ten sposób organizm sam może usunąć jej mniejsze fragmenty z organizmu.
To jedna z trudniejszych procedur medycyny estetycznej. Sam zabieg nie jest trudny, odbywa się pod znieczuleniem skóry, nie trwa długo. Jednak dla osiągnięcia oczekiwanego efektu powinien nie tylko być powtarzany ale kluczowa jest pielęgnacja pozabiegowa i ochrona skóry przed promieniami słonecznymi.
Aby nie dopuścić do zniszczenia efektów zabiegu. Należy chronić skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Dodatkowo skóra, po zabiegu może być podrażniona, może wystąpić przez kilka dni odczucie zwiększonej wrażliwości oraz obrzęk. Dlatego należy włączyć do procedury zabiegowej, kosmeceutyki, które zabezpieczą, załagodzą i ochronią skórę. Więcej o kompleksowej pielęgnacji pozabiegowej po laseroterapii [tutaj]. Najlepiej zabieg zaplanować na wykonanie w okresie jesieni, zimy, kiedy ekspozycja na słońce jest mniejsza.
Czym jest laser, kiedy powstał i do jakich zabiegów jest używany możecie sprawdzić [tutaj].
W medycynie estetycznej innym podziałem dostępnych laserów jest podział ze względu na mechanizm. Mogą one biostymulować tkankę bądź ją uszkadzać.
Zobacz również:
Zobacz nasze produkty:

Laserat™ krem
Szybsza regeneracja skóry po zabiegach laseroterapii.

Maska chłodząca do twarzy
Pozabiegowa maska chłodząca do twarzy rekomendowana po wszystkich zabiegach dermatologicznych i kosmetycznych

Maska chłodząca na szyję
Pozabiegowa maska chłodząca na szyję rekomendowana po wszystkich zabiegach dermatologicznych i kosmetycznych

Maska chłodząca na dekolt
Pozabiegowa maska chłodząca na dekolt rekomendowana po wszystkich zabiegach dermatologicznych i kosmetycznych