Mezoterapia
Czym jest mezoterapia?
Mezoterapia, z greckiego: mesos i therapeia, to zabieg polegający na dostarczeniu bezpośrednio do skóry właściwej substancji leczniczych, regenerujących lub odżywczych. Jest to metoda leczenia i rewitalizacji skóry wykorzystywana w medycynie estetycznej od wielu lat, w pełni bezpieczna i skuteczna.
Zabieg stosuje się w celu rewitalizacji, odbudowy i odżywienia skóry twarzy i ciała. Mezoterapia wykorzystywana jest w: leczeniu cellulitu, rozstępów skóry, profilaktyce i leczeniu wypadaniu włosów oraz kuracjach odmładzających, ujędrniających i nawilżających.
Mezoterapia na czym polega zabieg?
Mezoterapia (intradermoterapia) to rodzaj niechirurgicznych zabiegów stosowanych głównie w medycynie estetycznej oraz dermatologii. Charakteryzuje się działaniem miejscowym, polega na wprowadzeniu bezpośrednio do skóry właściwej (cutis vera) składników aktywnych.
Mezoterapię można podzielić na trzy rodzaje, przyjmując za kryterium sposób dostarczenia substancji aktywnej do skóry właściwiej i są to:
Mezoterapia igłowa, wykonywana jest za pomocą iniekcji, przy wykorzystaniu strzykawki i igły, zazwyczaj o niewielkiej średnicy jak i długości. Lekarz nakłuwa skórę i pozostawia w niej preparat zawierający składniki aktywne. W tym przypadku mezoterapia jest zabiegiem iniekcyjnym [1] śródskórnym.
Zabieg w większości przypadków polega na ręcznym wprowadzeniu przy użyciu strzykawki i igły w skórę właściwą substancji aktywnych.
Mezoterapia mikroigłowa, to grupa zabiegów polegającej na mikonakłuciach skóry, które mają wywoływać delikatne urazy w naskórku oraz górnej warstwie skóry właściwej dzięki czemu dostaje się do niej substancja aktywna.
Zabieg przeprowadzany jest zazwyczaj przy użyciu specjalnych urządzeń z mikroigłami, które nakłuwają lekko skórę, dzięki czemu tworzą drogę dotarcia dla preparatów ze składnikami aktywnymi.
Mezoterapia bezigłowa, to grupa zabiegów polegających na wprowadzeniu do skóry właściwej substancji aktywnych bez użycia igieł. Wykorzystuje się tu technologię elektroporacji. Poprzez urządzenia wytwarzające prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości, zwiększona jest przepuszczalność błony komórkowej, otwierają się w niej kanały hydrofilowe, co umożliwia przyswojenie substancji aktywnych.
Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu specjalistycznych urządzeń wytwarzających prąd, który otwiera w skórze kanały stanowiące drogę dotarcia składników aktywnych.
[1] Iniekcja – w medycynie pojęcie przyjęło się jako metoda wprowadzenie roztworu (najczęściej leku) do tkanki za pomocą strzykawki z igłą, od łac. Iniectio, same iniekcje mogą być: podskórne, śródskórne, dożylne bądź domięśniowe. Źródło: Iniekcje w medycynie estetycznej. Atlas pełnych zabiegów w rejonie twarzy i ciała. Mario Goisis, Warszawa 2018
Po co stosować mezoterapię?
Mezoterapia to zabieg, który może być wykorzystywany podczas terapii dermatologicznej, użyty w medycynie estetycznej w celu poprawy kondycji skóry.
W medycynie estetycznej mezoterapii stosuje się między innymi do redukcji zmarszczek, niwelizowania widoczności rozstępów, przebarwień oraz w profilaktyce i leczeniu łysienia czy do leczenia cellulitu.
Jak przebiega mezoterapia igłowa?
Przed mezoterapią należy umówić się na konsultację w klinice. Lekarz bądź kosmetolog sprawdza kondycje naszej skóry, przeprowadza wywiad z pacjentem kwalifikując go do zabiegu i dobierając konkretne preparaty. Istotne jest sprawdzenie czy pacjent nie posiada przeciwskazań do mezoterapii, którymi są ciąża, karmienie piersią, miesiączka, alergia, opryszczka czy inne choroby wirusowe oraz bakteryjne w trakcie leczenia.
Planując mezoterapię, należy pamiętać, że efekty zabiegu pojawiają się po wykonaniu serii zabiegów. Jeden zabieg mezoterapii może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Rekomenduje się wykonanie od 3-6 zabiegów w zależności od potrzeb i kondycji skóry. Co do częstotliwości wykonywania zabiegu oraz ilości zabiegów w serii niezbędna jest konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej bądź kosmetologiem.
Sam zabieg trwa krótko, około 15 minut. Przed zabiegiem zwykle nakładany jest krem znieczulający skórę twarzy na koło 45-60 minut. Po zabiegu rekomenduje się nałożenie maski nawilżająco chodzącej na twarz oraz stosowanie specjalistycznej pielęgnacji pozabiegowej skóry, takiej jak Meso-Arnizen™ krem-żel, który przyspiesza regenerację skóry, niweluje ewentualny obrzęk i odczucie podrażnienia.
Kiedy warto zdecydować się na mezoterapię igłową?
Nie ma granicy wieku do zastosowania zabiegu. Jest to zabieg dedykowany dla wszystkich osób, które pragną przywrócić swojej skórze młody wygląd, witalność bądź po prostu poprawić jej kondycje.
Mezoterapia igłowa na zmarszczki i oznaki starzenia się skóry?
Zdecydowana większość pacjentów decyduje się na zabieg mezoterapii po zauważeniu u siebie oznak starzenia skóry. Rezultatem serii zabiegów jest pobudzenie metabolizmu komórek oraz synteza kolagenu i elastyny. To powoduje, że zabieg prowadzi do spłycenia bądź nawet redukcji zmarszczek. Skóra zyskuje większą witalność, elastyczność i jędrność. Zabieg odbudowuje kolagen w krótkim czasie.