Medycyna estetyczna
Czy zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne?

To bardzo istotne i często padające pytanie. Często będące wyznacznikiem decyzji zabiegowej. Gdy dostrzegamy potrzebę dbałości o nasz wygląd zadajemy sobie pytanie: czy to bezpieczne? Czy występuje zagrożenie? Co z działaniami niepożądanymi?
Uspakajamy, medycyna estetyczna to wciąż medycyna. Procedury wykonują specjaliści: lekarze bądź kosmetolodzy. Niektóre procedury medycyny estetycznej nie są wykonywane przez lekarza a przez kosmetologa, po konsultacji z lekarzem i pod jego nadzorem, zazwyczaj są mniej inwazyjne procedury. Każdy zabieg powinien być poprzedzony konsultacją z lekarzem, jest to gwarancja bezpieczeństwa dla procedury.
Należy pamiętać, że procedury medycyny estetycznej w swojej istocie są jak najmniej inwazyjne. Ich celem jest zapewnienie wysokiej jakości życia ludzi zdrowych poprzez dwa główne działania: zapobieganie pojawienia się oznak starzenia oraz rekonstrukcja niechcianych zmian.
Istnieje prosty sposób by zadbać o swoje bezpieczeństwo, wystarczy samemu wyznaczyć standard procedury, którą chcemy zastosować poprzez:
- Wybór kliniki, w której pracują lekarze. Obecnie w większości klinik w Polsce pracują lekarze. Są to zazwyczaj dermatolodzy, ale również dentyści czy interniści. Dlaczego? Niestety nie ma w Polsce specjalizacji lekarza medycyny estetycznej a same procedury nie wymagają specjalistycznych studiów dla osób, które ukończyły medycynę i mają pełną wiedzę na temat ciała ludzkiego i zachodzących w nim procesów. Lekarze poddają się kursom, które jedynie precyzują ich wiedzę z zakresu medycyny estetycznej. Jest to bezpieczne i wystarczające a doświadczenie wynikające z pracy lekarzy w przeprowadzaniu zabiegów i znajomości anatomii ludzkiej daje nam pełne poczucie bezpieczeństwa. Obecnie istnieje specjalizacja estetyczna jednak tylko w chirurgii, jest to chirurgia plastyczna – natomiast obejmuje ona poważne inwazyjne zabiegi a nawet operacje chirurgiczne, których celem również jest poprawa wyglądu. Jednak jest to zupełnie inny wymiar estetologii.
- Umów się na konsultacje. To spotkanie rozmowa (wywiad z pacjentem) i wstępne badanie przeprowadzone przez lekarza, pozwoli na podjęcie nam decyzji o zastosowaniu procedury i wyborze właściwych metod. Każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby – to jest oczywiste. Lekarz dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu pomoże nam dobrać odpowiednie metody w osiągnięciu oczekiwanego celu. Dodatkowo lekarz podczas konsultacji zbada czy istnieją jakiekolwiek przeciwskazania do wykonania określonej procedury medycznej.
- Zaplanuj mądrze termin poddania procedurze. Dlaczego jest to istotne? Niektóre metody, np. laseroterapia powodują dłuższy czas rekonwalescencji, który warto spędzić w początkowym okresie na spokojnie w domu. Po procedurze nasza skóra może być podrażniona, może wystąpić zaczerwienienie a nawet obrzęk. Nikt z nas nie chciałby w tym czasie mieć zaplanowanych istotnych aktywności. Istotna może się okazać pora roku, przykładowo chłodna pogoda i mniej nasłoneczniony czas będzie dobry dla laseroterapii.
- Pamiętaj o dopasowanych do Twoich potrzeb kosmeceutykach pozabiegowych. Są one istotnym elementem kontynuacji procedury w domu. Pomagają skrócić czas rekonwalescencji, redukują podrażnienia oraz wydłużają czas utrzymania się efektów zabiegu.
Zobacz również:
Zobacz nasze produkty:

Laserat™ krem
Szybsza regeneracja skóry po zabiegach laseroterapii.

Arnizen™ krem-żel
Skrócenie czasu rekonwalescencji po zabiegach medycyny estetycznej

Meso–Arnizen™ krem-żel
Skrócenie czasu rekonwalescencji po mezoterapii

4 lips™ żel
Pielęgnacyjny must-have po zabiegach modelowania ust

Maska chłodząca do twarzy
Pozabiegowa maska chłodząca do twarzy rekomendowana po wszystkich zabiegach dermatologicznych i kosmetycznych

Maska chłodząca na szyję
Pozabiegowa maska chłodząca na szyję rekomendowana po wszystkich zabiegach dermatologicznych i kosmetycznych

Maska chłodząca na dekolt
Pozabiegowa maska chłodząca na dekolt rekomendowana po wszystkich zabiegach dermatologicznych i kosmetycznych